4 rodzaje energii życiowej

4 rodzaje energii życiowej

Craig Groeshel w jednym  ze swoich ostatnich artykułów napisał o 4 różnych rodzajach energii życiowej. Opisuje je krótko i daje kilka dobrych pytań, które pomagają zidentyfikować stan twoich zasobów. Samą koncepcją tych energii zajął się Tony Schwartz w swojej książce Taka praca nie ma sensu.

Różne zadania wymagają nie tylko różnej ilości energii, ale także różnych jej rodzajów.

Jeśli czujesz się przytłoczony, sfrustrowany lub często wyczerpany, prawdopodobnie oznacza to, że jedna z czterech form energii wymaga uzupełnienia.

Jakie są więc cztery formy energii i jak można je uzupełnić?

1. ENERGIA FIZYCZNA

To jest dość oczywiste.

Aby utrzymać energię fizyczną, zadaj sobie pytanie, jakie nawyki, suplementy, diety, ćwiczenia fizyczne, spacery, odpoczynek lub rekreacja zapewniają najwyższą produktywność, siłę i energię.

Craig od ponad dekady bada, jak jego ciało reaguje na różne nawyki. Na przykład nauczyłem się, że najlepiej pracuję rano. Jestem zdrowszy, gdy mam przemyślany plan posiłków, i przed snem o odpowiedniej porze wygaszam ekrany telefonu i komputera.

Odpowiedz sobie na te pytania:

  • W jakich godzinach najlepiej funkcjonuję?
  • Czy piję wystarczającą ilość wody w ciągu dnia?
  • Czy mam świadomy plan dotyczący tego, co będę jeść i kiedy będę ćwiczyć w ciągu dnia?
  • W jaki sposób używki, takie jak kofeina i czas spędzany przed ekranem, wpływają na moją produktywność i sen?

Nie możesz zarządzać tym, czego nie mierzysz, więc eksperymentuj i zobacz, co będzie dla Ciebie najlepsze.

2. ENERGIA EMOCJONALNA

Kiedy podejmujesz decyzje, masz trudne interakcje lub próbujesz rozwiązać problemy, zużywasz energię emocjonalną.

Nie możesz przewodzić na najwyższym poziomie, ani kochać z najgłębszej części serca, gdy jesteś emocjonalnie pusty.

Dobrze jest wiedzieć, co konkretnie napełnia Twój zbiornik emocjonalny. Być może to czas spędzony  z rodziną lub wzięcie udziału w wydarzeniu towarzyskim? A może lubisz spacerować na łonie natury, prowadzić pamiętnik lub słuchać muzyki.

Zidentyfikuj, co odnawia twoją energię emocjonalną, a następnie ustal priorytety tych działań.

3. ENERGIA UMYSŁOWA/KREATYWNA

Jednym ze sposobów napełnienia zbiornika umysłu jest poszukiwanie inspirujących i kreatywnych materiałów.

Przyswajaj nowe informacje, perspektywy i pomysły. Spędzaj czas z ludźmi, którzy rzucają Ci wyzwania lub uczą się nowych koncepcji z książek, podcastów lub artykułów. Rozwijaj się wykorzystując czas wolny (oczekiwania, jazdy samochodem) na czas nauki.

Jeśli chodzi o Craiga, to napełnia ten zbiornik, twórczo dzieląc się moją wiedzą poprzez nauczanie i pisanie. Spróbuj odnaleźć kreatywny sposób, aby napełniać swój umysłowy zbiornik. Ale bądź świadomy pewnego zagrożenia: zrównoważ absorbcję nowych treści z ich ujściem, zastosowaniem, podaniem dalej. Jeśli nie masz ujścia, łatwo możesz się sfrustrować.

4. ENERGIA DUCHOWA

Czasami, gdy czujemy się wyczerpani, może to być spowodowane nie tylko brakiem sił fizycznych, umysłowych, emocjonalnych. Może być tak, że jesteśmy duchowo puści.

Być może najlepszym miejscem na znalezienie siły, energii, celu i pasji nie jest tylko sukces fizyczny, ale życie dla wyższego celu, dzięki sile wyższej.

Jeśli czujesz się duchowo wyczerpany, dołącz do jednego z naszych spotkań Dziewczyny Się Spotykają, gdzie bierzemy nasze siły, nadzieję, plany od kochającego Ojca – Boga.  Zobacz plan tutaj: LINK

Poznaj podcast Craiga Groeshela: TU

Przewiń na górę