Ukraina – pomoc uchodźcom

Ukraina_DSS_pomaga

2022.03.02

A. PORADNIK dla osób goszczących uchodźców (do pobrania za darmo, przeczytania i rozpowszechnienia

Pobierz: LINK
autor: HumanDoc https://humandoc.pl/

B. WYBIERASZ SIĘ z pomocą NA GRANICĘ z Ukrainą? PRZECZYTAJ

2022.03.01 Pobierz informację do wydruku https://dziewczynysiespotykaja.pl/wp-content/uploads/2022/03/GRANICA_UWAGI.pdf

Hej, kilka ważnych informacji dla osób, które jadą na granicę odebrać ludzi – INFO AKTUALNE NA 2022.03.01❗

JEDŹ NA GRANICĘ, ALE Z GŁOWĄ 2022.03.01
1. Jazda „w ciemno” bezpośrednio na przejście graniczne, w sytuacji, gdy nie masz „nagranego” konkretnego odbioru ludzi, jest bez sensu.
przykład: Na przejściu w Hrebennem cała malutka miejscowość jest zawalona samochodami i ludźmi, trudno tam wjechać i wyjechać, policja próbuje to kontrolować jak się da. Jeśli więc masz umówiony odbiór kogoś – jedź. A jeśli nie masz – jedź to jednego z punktów zbiorczych, które znajdują się przy przejściach granicznych (np. dla Hrebennego jest to szkoła w Lubyczy Królewskiej, kilka kilometrów od granicy). Tam ludzie, którzy jakoś przedostali się przez granice, czekają na transport dalej. Na FB jest sporo informacji o potrzebach transportowych, szukaj na grupach, ja tak znajdowałem pasażerów.

2. Do przewiezienia są praktycznie wyłącznie kobiety i dzieci.Kobiety młode i w średnim wieku (staruszki zostały w domach…), sporadycznie mężczyźni (najczęściej obcokrajowcy, których wojna zastała na miejscu), młodsi Ukraińcy mają z reguły zakaz wyjazdu.

3. Przygotuj sobie dużą kartkę w języku ukraińskim, z informacją o tym, że oferujesz transport, ile miejsc, dokąd (miasta, w tym miasta na trasie), czy masz foteliki dla dzieci (3/4 uciekinierów to dzieciaki), i koniecznie dopisek „bezpłatnie”.

DO POBRANIA  tekst do wydruku na samochód: Bezpłatny  przejazd, do, przez, ilość miejsc


БЕЗКОШТОВНИЙ ТРАНСПОРТ

BEZPŁATNY TRANSPORT

До (DO)

через(PRZEZ):

КІЛЬКІСТЬ МІСЦЬ В АВТОМОБІЛІ:(ILOŚĆ MIEJSC W SAMOCHODZIE)

У мене є дитячі автокрісла, кількість:(MAM FOTELIKI DLA DZIECI, ILOŚĆ)

Kartkę do wydruku pobierz tu: https://dziewczynysiespotykaja.pl/wp-content/uploads/2022/03/tansport-napis_samochod_ukrainski.png

Na terenie samej Ukrainy są osoby, które kasują ogromne sumy za przewozy ludzi. O ile do dużych miast z reguły łatwiej im się dostać np. pociągiem, o tyle do mniejszych, bardziej prowincjonalnych trudniej.

4. Większość ludzi przechodzi przez granicę pieszo, z małym bagażem. Nie potrzeba więc dla nich ogromnej przestrzeni bagażowej. Im więcej miejsc w samochodzie, tym lepiej. Dlatego warto jechać samemu, a najlepiej dwoma samochodami.

5. Po zapakowaniu do samochodu. Oni niczego nie potrzebują na początku. Są wykończeni. Dzieciaki padają i zasypiają momentalnie po kilkunastu godzinach w drodze. Nie zdejmują nawet kurtek. Są przemarznięci, godzinami czekają na granicy i potem już w Polsce. O nic nie proszą. Nie chcą z reguły nic jeść, zwłaszcza na początku podróży. Chcą spać i poczuć się spokojnie, bezpiecznie i ciepło.

6. Zabierz ze sobą:

  • termos z wrzątkiem (do przygotowania mleka dla najmłodszych dzieci),
  • termos z herbatą, kubki jednorazowe,
  • butelkę do mleka dla noworodków,
  • jakiekolwiek mleko w proszku,
  • pampersy (kilka rozmiarów),
  • chusteczki nawilżane,
  • krem na odparzenia (niemowlaki czasem są przez kilka godzin z jednym pampersem),
  • koc,
  • leki na gorączkę (syrop dla dzieci, tabletki dla dorosłych),
  • puste reklamówki,
  • drobne na toaletę,
  • kable do ładowania telefonu
  • SŁODYCZE Jeśli dajesz dzieciom jakieś słodycze, to takie, które będą mogły wsadzić do kieszeni i zjeść później, bo mogą się wstydzić jeść przy tobie.

7. Jeśli dorośli nie chcą opowiadać, to nie naciskać, nie zagadywać nadmiernie. Zaopiekować się, w miarę możliwości bez emocji (dopóki są z tobą).

8. TANKOWANIE Zatankuj co najmniej 50 km przed granicą, im bliżej granicy, tym czeka się prawie godzinę lub więcej…

9. Nie zabieraj żadnych darów (Chyba że dokładnie wiadomo, co jest potrzebne), a najgorszym pomysłem są ubrania. W pobliżu granicy leżą sterty toreb z ubraniami, jak spadnie na to deszcz to będzie do wywalenia. Ubrania będą potrzebne później, gdy uciekinierzy już znajdą się w miejscach docelowych. Zbierajcie… ale nie zabierajcie ich na granicę. Tam zaopatrzenie jest dość dobre, nie zauważyłem, aby czegoś brakowało.

10. Zadbaj o siebie. Emocje związane z sytuacją są gigantyczne. Czasem ukraińscy rodzice na granicy oddają swoje dzieci nam – Polakom i sami wracają na wojnę. Dzieci, które znajdą się pod twoją opieką potrzebują (przynajmniej na początku) twojego spokoju i opanowania.

11. Bądź gotowy/gotowa na: błoto na siedzeniach, na nieprzyjemne zapachy po wielogodzinnej podróży, niechęć do rozmowy, wstyd, łzy i inne emocje.

12. Jeśli chcą zrobić ci zdjęcie (np. z prawem jazdy, nazwiskiem) – pozwól na to (zakrywając wrażliwe dane), dzięki temu czują się bezpieczniej, wysyłając to zdjęcie bliskim.

13. Zadbaj wcześniej o swój nocleg. W strefie kilkudziesięciu kilometrów od granicy znalezienie miejsca w hotelu graniczy z cudem.

14. JĘZYK – czasem Ukraińcy nie znają ukraińskiego (ci z wschodniej części rozmawiają po rosyjsku, ci z zachodniej części mówią po ukraińsku i nie lubią rosyjskiego). Zapytajcie: “Gawaricie pa ruskij?” (rozmawiacie po rosyjsku?), “Wy razmawliajecie angliskoju?”(mówisz po anglielsku?”)Czasem można dogadać się po angielsku, łamaną polszczyzną, a nawet “na migi”. Uwaga! Wśród uchodźców mogą być również Rosjanie, którzy nie są zwolennikami wojny i ich przywódcy.

15. NIE PUBLIKUJCIE NA MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH ZDJĘĆ BĄDŹ FILMÓW Nie publikujcie na mediach społecznościowych zdjęć bądź filmów z osobami, które właśnie przeżywają największą traumę swojego życia (nawet jeśli zapytani wyrażą z grzeczności zgodę). Nie czyńcie z siebie reporterów wojennych. Wystarczająco wstrząsające obrazy ukazują się na bieżąco na internecie…

16. ZAPEWNIJ STAŁY DOSTĘP DO WIFI Przyjmując osoby z Ukrainy, zapewnijcie im stały dostęp do wifi. Oni są w ciągłym kontakcie ze swoimi rodzinami i bliskimi, śledzą informacje, a niektórzy nawet są gotowi i chcą zdalnie kontynuować swoje prace. Możesz zrobić hot-spot w swoim telefonie.


C. Mapa mieszkań – pomoc dla Ukrainy

pod tym linkiem info o wolnych mieszkaniach: LINK


D. Podstawowe zwroty w j.ukraińskim

E. Poradnik dla gości – uchodźców z Ukrainy – LINK

Link do materiałów w języku ukraińskim: https://dziewczynysiespotykaja.pl/poradnik_ukraina/

Przewiń na górę