6 kroków do tego, aby stać się tym, KIM chcesz być – nowy rok, nowe wyzwania – część 2
To jest ciąg dalszy artykułu “6 kroków do tego, aby stać się tym KIM chcesz być – nowy rok, nowe wyzwania” Materiał przygotowany na podstawie wykładów Craig’a Groeshel’a.
Zanim zaczniesz ustawiać swoje cele na nowy rok, zastanów się KIM chcesz zostać. Nie CO chcesz zrobić, ale KIM chcesz być.
W części I zaczęliśmy od 3 kroków:
- Determinacja, aby zapoczątkować proces zmian
- Odwaga, aby przestać coś robić
- Osoba, którą wzmocnisz/wyposażysz
Kolejne kroki do lepszego przywództwa:
4. Stworzony system
5. Relacje, które zainicjujesz
6. Ryzyko, które podejmiesz
Ad. 4 Stworzony System
Stworzony System to to, jak zrealizujesz, to CO chcesz zrealizować. Np. często mówimy – mam problem z kontrolą jakości, albo z obsługą klienta, albo bałaganem w domu. Czasem oskarżamy podwładnych za to, co nie działa – to ich wina. Ale tak naprawdę musimy stworzyć dobry system, aby wszystko dobrze działało, aby mieć dobre rezultaty.
Ten system może dotyczyć wielu rzeczy, np. Kto i jak ma odpowiadać na maile, albo jak organizować spotkania, jak zorganizować webinar, produkcję, dostawę, wysyłkę?
Wszyscy mamy jakieś systemy – niektórzy tworzą je świadomie, jednak dla niektórych ich system to czysty przypadek.
Pytanie do Ciebie: Jaki jest Twój system? Czy Twój system to rezultat tego, co intencjonalnie stworzyłeś, czy jest to coś, co tolerujesz? Jest, bo tak się „samo” ułożyło.
System stworzony intencjonalnie, zawiera w sobie odpowiedzi na takie 4 pytania:
- Kto?
- Co robi?
- Kiedy?
- Jak?
Te elementy powinny być bardzo szczegółowo rozpisane.
Przykład: Przygotowanie tego podcastu to system składający się z 47 kroków, wymieniamy tylko kilka z nich: Craig przygotowuje treść, ktoś inny robi korektę, ktoś to nagrywa, ktoś publikuje, ktoś robi grafikę, ktoś udostępnia na social media itd.
Dobry system nigdy nie powstaje z przypadku, lecz jest to wynik głębokich przemyśleń i planu.
Ad 5. Relacje, które zainicjujesz
Craig usłyszał takie powiedzenie: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci jaka jest Twoja przyszłość. A sam mówi: Pokaż mi czego słuchasz, a powiem Ci kim zostaniesz
To, kim jesteś to średnia (wypadkowa) 5 osób, z którymi najczęściej spędzasz czas – czy to w pracy, w domu, czy to realizując jakąś pasję, hobby.
Więc, jeżeli chcesz zmienić to KIM jesteś, zmień ludzi, z którymi się zadajesz.
Jeżeli chcesz być mocniejszym liderem spotykaj się z liderami bardziej zaawanasowanymi, niż Ty sam.
Jeżeli chcesz rozwijać się, to spędzaj czas z ludźmi, którzy poszli dalej, od których możesz się uczyć.
Inicjuj spotkania z wybranymi osobami. Nie musisz przyjmować wszystkich zaproszeń. Oczywiście spotykaj się z osobami, które potrzebują Ciebie, ale też świadomie spotykaj się z osobami, które mogą Cię zainspirować. Ucz się od wybranych osób. Czasem krytykujemy pewne osoby, wręcz ich nie lubimy, bo często nie rozumiemy, co one robią. To może być osoba, z którą warto się spotkać i podjąć wysiłek zrozumienia tego, co robi.
Craig spotyka się z różnymi ludźmi – specjalistami z różnych dziedzin – sportowcami, biznesmenami, muzykami, artystami, pielęgniarkami i lekarzami. To zapewnia mu rozwój w wielu dziedzinach, w których potrzebuje pójścia dalej.
Jedna relacja może zmienić Twoje przywództwo. Poszukaj ludzi, którzy są daleko, daleko przed tobą i pozwól im zmieniać Twój sposób myślenia. Ale jeżeli chcesz być tym, kim zawsze byłeś, to nic nie zmieniaj.
Ad 6. Podejmuj ryzyko!
Na którymkolwiek etapie rozwoju swojej organizacji jesteś, podejmuj ryzyko. Być może świętujesz triumfy, być może organizacja podupada. Nie ważne w jakim jesteś wieku – czy nastolatkiem, czy po 40-ce, czy masz 75 lat – to jest czas na podjęcie ryzyka.
Podejmij ryzyko wtedy, kiedy jesteś mały i słaby, ale też wtedy, kiedy jesteś silny. Dlaczego? Bo to wzniesie Cię na wyższy poziom. Nawet, kiedy Twojej organizacji dobrze się teraz wiedzie, to nie myśl, że to będzie tak wiecznie trwało. Podejmij ryzyko.
Podejmuj ryzyko, kiedy chylisz się ku upadkowi. Dlaczego? Bez tego Twoja organizacja może w ogóle zniknąć.
Obecnie organizacja Craiga wspaniale się rozwija i funkcjonuje. Ale chcą podjąć ryzyko i przygotować się na przyszłość. Wymyślili pewne 3 odważne inicjatywy, na które już dziś odkładają pieniądze. Następnie wybiorą jedną z nich i wszystkie środki przekażą na ten jeden projekt. Po pewnym czasie zobaczą, czy ten projekt okaże się sukcesem lub porażką. Najważniejsze, że podjęli ryzyko.
Pytanie: Co masz tam z tyłu głowy? Jaki pomysł? Czas podjąć ryzyko.
Może jest to nowy produkt?
Może chcesz wrócić na studia?
Może chcesz napisać książkę?
Może chcesz zmienić pracę?
Może chcesz naprawić relację?
Pamiętaj, nigdy nie będziesz wystarczająco gotowy na ryzyko! Ale trzeba je podjąć.
Pytania do zastosowania:
- Jaki jest twój system? Czy potrzeba w nim poprawy?
- Kogo chcesz poznać intencjonalnie?
- Jakie podejmiesz ryzyko, aby stać się osobą, która chcesz zostać w tym roku?
Przejdź do części I – link
Artykuł opracowała Olga Nerc na podstawie wykładu Craiga Groeshel, pt: 6 steps you can take for the best year of your leadership.
https://www.youtube.com/watch?v=lhlXJyAmLI8&t=95s część 1 https://www.youtube.com/watch?v=4PuOOm-XSFc część 2