Jak sie pozbierać po odrzuceniu?

Otulona #6 – Jak się pozbierać po odrzuceniu?

W książce Lysy Terkourst, którą przerabiamy na spotkaniach Otulona mamy opisanych wiele sytuacji odrzucenia, przez które przechodziła autorka. W rozdziałach 9 i 10 autorka opowiada o dwóch:

 1. Ktoś inny dostał pracę, o którą się starała, a nie ona. Potem wyszykuje tę osobę w sieci, porównuje jej kwalifikacja i swoje; co więcej porównuje jej wygląd ze swoim i tak zaczyna się łańcuszek myśli, które potęgują ból odrzucenia

Kolejny przykład to pewne przyjęcie

2. Lysa została zaproszona na przyjęcie, gdzie miały się spotkać osoby zaangażowane w projekty o charakterze pomocowym dla innych i miała wielkie oczekiwania spotkania tam ludzi, którzy przyjmą ją z otwartymi rękoma. Rzeczywistość była inna, zasiadał przy dużym okrągłym stole na 10 osób, gdzie siedziała tylko ona, reszta osób się nie pojawiła. Za to reszta gości siedziała przy inny stołach, w pełni obsadzonych i cudownie się bawiły. Ona siedziała sama przy tym jednym stole.
I samo czytanie o tych sytuacjach we mnie wywołało ból, ja naprawdę umiem utożsamić się z Lysą, bo sama też przeszłam nie jedno odrzucenie.

Co czujemy w takich sytuacjach?

Bóg mnie opuścił
Bóg o mnie zapomniał
Czujemy się najgorzej, jak możemy się czuć: upokorzone, nic nie warte, porzucone – samotne.
Nie wątpliwie są to momenty, o których zawsze będziemy pamiętać, bo są to chwile mocnego bólu.

ODRZUCENIE – PUNKT ZWROTNY

Ale można potraktować te chwile jako punkty zwrotne i mogą być jednymi z ważniejszych momentów Twojego życia, jeżeli wybierzesz dobrze reakcję na nie.
Jaki masz wybór?

Kategoria: Pan Bóg
Reakcja negatywna
• Możesz obrazić się na niego
• Możesz wątpić w jego obecność
• W jego działanie
Reakcja pozytywna
• Możesz wierzyć, że on działa i to działa w ukryciu
• Że ma kontrolę, że przygotowuje coś dla Ciebie
• Że jest to czas, którego musisz doświadczyć, bo on ma sens i zobaczysz go za jakiś czas

Kategoria: ja
Reakcja negatywna
• Możesz czuć się odrzucona i rozpaczać nad sobą,
• Możesz porównywać się z innymi, którzy dostali prace, dostali na studia, dostali się grupy przyjaciół
• Możesz stracić nadzieje
• Możesz już poddać się i niczego w życiu nie próbować
• Możesz zgorzknieć
• Możesz dać się okraść z radości życia, z sensu życia, z wiary w Boga

Reakcja pozytywna

 • Możesz odkryć, że jesteś WYRÓŻNIONA, tak jak odkryła to Lysa
  Wyróżniona do odkrycia DARÓW, jakie niesie ze sobą sytuacja odrzucenia.

DARY ODRZUCENIA

Lysa odkryła takie dary:

 • Dar umniejszania się. Gdy my się umniejszamy, to wtedy dajemy Bogu możliwość dokonania wielkich rzeczy. Gdy ja widzę siebie jako małą, to wtedy Bóg zaczyna być wielki, kiedy widzę swoją bezradność, wtedy dopiero widzę wszechmoc Boga. Bóg skłania Cię do zejścia na bok, bo pragnie dać ci mądrość, której będziesz potrzebować do wypełnienia kolejnego zadania.
 • Dar samotności i towarzyszącej jej ciszy, to wtedy kiedy czujemy się samotne, jest czas kiedy Bóg najbardziej do nas przemawia, najczulej, dogłębnie. Dopiero wtedy jesteśmy skore słuchać. Efektem tego daru są współczucie i wrażliwość w stosunku do innych, a gdy leczę samotność innych także moja samotność doznaje uzdrowienia Samotność boli, ale też jest błogosławieństwem, jakiego nie doznamy w tłumie znajomych.
 • Dar ochrony – A może odrzucenie, to innymi słowy ochrona nas przed czymś? A może mamy inne zadanie do wykonania, niż to o jakie się starałyśmy?

Także, pamiętaj w sytuacji odrzucenia mamy zawsze wybór naszych reakcji
Jest taki werset w Biblii:

Diabeł przyszedł kraść, i zabijać, Ja (mówi Pan Jezus) przyszedłem po to, aby owce miały życie i to życie w obfitości.

Ewangelia Jana 10:10


Okradanie z nadziei, pokoju, wiary, zniszczenie, destrukcja, zazdrość zgorzknienie to domena diabła
Życie i to życie w pełni (z pełną satysfakcją pokojem, nadzieją, wiarą) to domena samego Boga.
Nie poddawaj się destrukcyjnym myślom. Wybierz Boga, wybierz życie.

HISTORIA ANNY

Lysa przytacza w książce swoje przykłady odrzucenia, ale też przytacza przykład pewnej kobiety Anny. To jest historia ze Starego Testamentu. Historia innej kobiety odrzuconej – Anny z I Księgi Samuela 1, 1-23. Anna jest żoną człowieka o imieniu Elkana. Elkana ma wiele żon, bo to takie czasy i taka kultura. Anna nie mogła mieć dzieci i z tego powodu była prześladowana przez drugą żonę Peninę, która rodziła dzieci bez problemu. Niemożność urodzenia dzieci to zawsze jest ból dla kobiety, to ból który odczuwają kobiety obecnie a w tamtej kulturze i w tamtych czasach to była dodatkowo hańba i wstyd. To marne położenie Anny było jeszcze bardziej podsycane przez złośliwe uwagi Peniny.

I w życiu Anny również doszło do punktu zwrotnego, miała tego dosyć. Ból odrzucenia i poniżenia był tak wielki, że postanowiła coś z tym zrobić.
Pamiętaj, zawsze mamy dwa wyjścia jak zareagować na ból odrzucenia. Możemy iść w dalszą samo – destrukcję, a możemy zawalczyć.
Anna postanowiła w wielkiej desperacji zawalczyć o dziecko. Zgodnie ze zwyczajem naród Izraela udawał się raz w roku do świątyni aby złożyć Bogu dary. Anna postanowiła udać się również tego roku wraz z mężem w tę podróż. Kiedy dotarli na miejsce, udała się do świątyni i „WYLAŁA PRZED PANEM DUSZĘ SWOJĄ” błagając Boga o dziecko. To musiała być niezwykła modlitwa, desperacka modlitwa i jej zachowanie przy tym nie było zwykłe. Kapłan widział ją i posądził ją o to, że jest pijana. A ona po prostu tak bardzo się modliła, z głębi serca, jedynie poruszała swoimi ustami, nie wydając dźwięku.
Anna wylała swoją duszę przed Bogiem. A on wysłuchał jej modlitwy i dał jej synka o imieniu Samuel, co znaczy to „Od Pana Go wyprosiłam”.
Zgodnie z obietnicą oddaje tego wymodlonego synka Bogu, tzn, oddaje go na służbę do świątyni. I nie rozumiem, jak mogła oddać takie maleństwo komuś, ale była wierna swojej obietnicy, którą wcześniej złożyła. I myślę, że ten pomysł tak naprawdę nie pochodził od niej, tylko do Boga, bo to dziecko miało do wykonania zadanie specjalne.
I z czasem Samuel staje się jednym z proroków Boga, sam Bóg zaczął przemawiać do Samuela, oznajmując mu słowa, jakie miał przekazywać dalej Izraelowi. To był czas kiedy nie było spisanej Biblii, ludzie mogli dowiedzieć się co mówi Bóg, jedynie słuchając proroków. Samuel stał się ostatnim sędzią Izraela (czyli zwierzchnikiem ludu starożytnego Izraela), a także namaścił dwóch pierwszych królów Izraela czyli Saula, a potem Dawida. Tak więc wymodlony Samuel miał specjalną misję.
Potem Anna po oddaniu Bogu Samuela miała jeszcze 5 dzieci. Bóg zamienił jej pożałowania godną sytuację w obfitość.

HISTORIA KOBIETY PRZYŁAPANEJ NA CUDZOŁÓSTWIE

Można się czuć również odrzuconą z innego powodu, z powodu swojego własnego upadku.

Była taka scena w Biblii (Ewangelia Jana 8, 1-11), gdzie przed Jezusa przyprowadzają kobietę, przyłapaną na cudzołóstwie, czyli uprawianiu seksu z mężczyzną, który nie jest jej mężem.
Odbyło się to w atmosferze skandalu, bo zaczęto ją ciągnąć przez miasto w tłumie, wyśmiewając ją, potępiając, szturchając, wytykając palcami. Wg tamtego prawa zasłużyła na śmierć. Taki surowy wyrok wydała na nią tamtejsza społeczność. Jest skończona, tłum jej tego nie daruje. Już sięgają za kamienie żeby ją zmasakrować.
Idą z nią do Jezusa, bo są ciekawi, co on powie widząc taką grzesznicę.
A Jezus zaskoczył ich wszystkich pytaniem: Zaraz, zaraz kto tu jest bez winy (kto nigdy nie zgrzeszył, kto nie ma nic na sumieniu) ten niech pierwszy rzuci w nią kamieniem.
I momentalnie ten rozwścieczony tłum upuszcza kamienie, i zszokowany…rozchodzi się.
A Jezus mówi do kobiety – Nie potępiam Cię. Idź i więcej nie grzesz.

Idź i więcej nie grzesz.

Ewangelia Jana 8,11


Uratował jej życie, kobiecie odrzuconej, poniżonej, znienawidzonej, potępionej.

Pan Jezus ma dzisiaj te samą łaskę dzisiaj dla Ciebie. Jeżeli jesteś odrzucona, bo zrobiłaś rzeczywiście coś źle. Ale teraz tego żałujesz. Chciałabyś cofnąć czas, ale myślisz, że już nic nie da się naprawić.
Jezus mówi do Ciebie, tak samo jak do tej dziewczyny, która również popełniła błąd:
Idź i więcej nie grzesz.
A to oznacza: Ja Ci wybaczam. A to oznacza: Ja Cię nie odrzucam. A to oznacza: Jesteś dla mnie cenna.
A kto inny jak nie On ma prawo do takich słów? To on przecież udowodnił, że cię kocha, że mu na Tobie zależy i to desperacko. Tak szalenie, tak desperacko, że w zamian za Ciebie poszedł na śmierć, aby odkupić twoje grzechy, twoje błędy.

Pytanie na dziś do Ciebie:

 • O co zawalczysz? W jakiej intencji wylejesz swoje serce przed Bogiem?
 • Czy Twój ból doprowadził Cię już do skraju wytrzymałości? Czy widzisz, że czas na punkt zwrotny?
 • Czy jesteś gotowa na to, żeby potraktować siebie nie jako odrzuconą ale wybraną do czegoś specjalnego?
 • Jakie dary odkrywasz z sytuacji odrzucenia?
 • Czy może zaczynasz widzieć coś, do czego NOWEGO przygotowuje Cię Bóg?
 • Czy widzisz szansę?
 • Czy jesteś gotowa na podniesienie się z Bożą pomocą jak feniks z popiołów?
 • Czy jesteś gotowa na odebranie daru przebaczenia dzisiaj, z rąk Pana Jezusa?

Pamiętaj, trudna sytuacja odrzucenia może obrócić się w dobro. Twoje dobro, tylko przyjmij tę Bożą perspektywę i wtedy będzie Ci łatwiej wybrać tę lepszą reakcję, która nie będzie dla Ciebie destrukcyjna, ale da Ci życie w obfitości pokoju, przebaczenia, łaski.

Życze sobie i Wam dobrych wyborów w trudnych sytuacjach.

Do zobaczenia!

Możesz zasubskrybować nasz kanał na YouTube i być na bieżąco z kolejnymi filmami, które tu publikujemy. I koniecznie zapisz się na nasz newsletter.

Zobacz prezentację tego wykładu pod tym linkiem: https://youtu.be/A88N7eiduJU

Autor: Olga Nerc na podstawie książki Lysy Terkeurst “Niechciana”. Dołącz do kolejnych spotkań OTULONA – zawsze jesteś mile widziana!

Przewiń na górę