Dziewczyny_się_spotykają_chorba_chcę_więcej

O chorobie “Chcę więcej”

Multimilioner John D. Rockefeller, twórca największej fortuny na świecie, zapytany o to, czego najbardziej pragnie w życiu, podobno odpowiedział: Mieć o jednego dolara więcej. Ale chciwość dotyka nie tylko bogatych. Każda z nas może na nią zachorować.

Potrzeby czy zachcianki?

Psychologia definiuje chciwość jako silną, samolubną potrzebą ciągłego zdobywania lub posiadania czegoś więcej niż jest to rzeczywiście uzasadnione lub konieczne.

Czasami to tylko trochę więcej.

Może nie musimy spędzać wakacji na jachcie na Malediwach, czy mieszkać w pałacu, ale chciałybyśmy mieć większe mieszkanie, żeby każdy w rodzinie miał swój pokój, a jeszcze lepiej domek z ogródkiem, bo na balkonie nie można uprawiać zbyt wielu warzyw.  

Może nie musimy ubierać się jak Victoria Beckham, ale nowe tenisówki (koniecznie Converse) czy bluzeczka są nam przecież bardzo potrzebne. Nieważne, że mamy szafę pełną bluzek czy butów i większości nie nosimy.

Wybujałe potrzeby (zwane w Piśmie Świętym pożądliwościami) pojawiają się między innymi, gdy zobaczymy, co możemy mieć. Prawdopodobnie wiele z nas przeglądając stronę Ikei uzna, że potrzebuje nowej lampy albo remontu kuchni.

Nasz apetyt wzrasta też, gdy porównujemy się z innymi i zaczynamy im zazdrościć. Myślimy, że są szczęśliwsi, bo mają lepszy samochód i byli na fajniejszej wycieczce niż my. Jak mawia moja znajoma: U sąsiadów trawa jest zawsze bardziej zielona.

Skutki choroby Chcę więcej

Co Bóg mówi o chciwości? Św. Paweł w 1 Liście do Tymoteusza ostrzega wyraźnie: Ci bowiem, którzy chcą być bogaci, wystawiają się na pokusy i zasadzki, mogą paść ofiarą bezsensownych i szkodliwych pragnień, które pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy. Niektórzy jej ulegli, odeszli od wiary i przysporzyli sobie wielu zgryzot. (1 Tm 6,9-10).

Chciwość może nas niszczyć na kilka sposobów. Jesteśmy pokoleniem instant – nie tylko chcemy więcej niż potrzebujemy, ale chcemy tego wszystkiego od zaraz. Gdy uwierzymy w magię kart kredytowych, rat 0% lub co gorsza chwilówek, szybko możemy znaleźć się w niewoli kredytowej.

Inną konsekwencją jest brak zadowolenia z tego, co już mamy. Ile czasu cieszysz się nową kanapą? Dopóki nie zobaczysz fajniejszej u koleżanki.  Im więcej dzieci mają zabawek, tym krócej trwa radość z następnej.

Jako europejczycy jesteśmy bogaczami w porównaniu z większością mieszkańców tego świata. Ale jakże często nie cieszymy się Bożymi darami. Znacznie biedniejsi ludzie, na przykład w Nepalu, są szczęśliwsi niż my. Jak to zmienić? 

Boże lekarstwo 

Bóg tworząc ten świat planował dla nas rajskie życie. Wszelkie nasze potrzeby miały być przez Niego zaspokojone. Jednak Adam i Ewa uznali, że lepiej niż Bóg zadbają o siebie. Konsekwencją ich grzechu, ale także grzechu niezależności od Boga każdej z nas, jest śmierć duchowa, czyli oddzielenie od Niego. Siedemnastowieczny francuski filozof religii i fizyk Błażej Pascal (ten od hektopaskali) opisał ten stan tak:

W sercu każdego człowieka jest pustka w kształcie Boga, którą jedynie Bóg może wypełnić przez swojego Syna Jezusa Chrystusa.  

Jezus na krzyżu zapłacił karę śmierci, która nam się należała i otworzył drogę do Ojca. Ale do nas należy decyzja, czy na nią wejdziemy i pozwolimy Bogu zapełnić tę pustkę. Możemy to zrobić zapraszając Jezusa do swojego serca i przyjmując Jego przebaczenie. Czy pozwoliłaś Jezusowi wkroczyć w twoje życie i zmienić je wg Jego planu? Pamiętaj, że ta pustka w tobie ma wyraźny kształt i nic innego niż Jezus nie pasuje. Wrzucanie tam kolejnych rzeczy nie zapełni twojego serca.

Niezniszczalny skarb

Poddanie swojego życia Jezusowi oznacza zmiany w różnych dziedzinach życia, także w materialnej. Uznajmy, że to, co posiadamy, należy tak naprawdę do Boga. On nam to dał: poprzez naszych bliskich albo pozwalając na to zarobić. W takim razie pieniądze, które chcesz wydać na kolejną bluzkę lub domek z ogrodem są Jego własnością. Czy pytasz Go, jak masz je wydawać?

Jezus powiedział: Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje. Gdy gromadzimy rzeczy, będą coraz bardziej zajmować nasze myśli i serce. Za każdą kolejną zdobyczą pojawiają się nowe potrzeby – by ją utrzymać, pielęgnować itp. Wiele z tych skarbów zeżrą szybko mól i rdza.  A jeśli nawet nie, to czy pamiętamy, że nie zabierzemy ich ze sobą na tamten świat? Nasze życie jest jak para, szybko może się skończyć, czy więc zdobywanie skarbów na ziemi jest warte zachodu?

Boża obietnica

Jezus daje nam niezwykłą obietnicę: Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie
wam dodane. (Mt 6,31-33).

Wielki Bóg, Stwórca i Pan wszechświata interesuje się zaspokojeniem naszych potrzeb. Któż może zrobić to lepiej niż On? Zatroszczy się o nas, jeśli Mu na to pozwolimy, dbając w pierwszej kolejności o więź z Nim, poznawanie Jego woli i jej realizację. Czy chcesz Mu zaufać?

Ile wystarczy?

Apostoł Paweł radzi: Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni! (1 Tm 6,8) Co oznacza ubranie, jedzenie i dach nad głową w twoim przypadku? Zapytaj o to Boga. On ma najlepszy plan dla ciebie.

Na koniec ostrzeżenie! Nawet gdy świetnie trzymamy pragnienia pod kontrolą, możemy zachorować na inną chorobę – osądzanie poziomu życia innych. A pycha to ulubiony grzech szatana. Poprzestańmy na ustaleniu z Bogiem tego, co nas dotyczy i zostawmy Jemu ocenę serca innych.

Autor: Małgorzata Serkowska, inspiracja – książka Lindy Dillow Ukojone serce.

Ten artykuł pochodzi z serii Ukojone Serce, przeczytaj POPRZEDNIE ODCINKI

  1. Podróż ku zadowoleniu: https://dziewczynysiespotykaja.pl/us-zadowolenie/
  2. W zgodzie z rzeczywistością.  https://dziewczynysiespotykaja.pl/us-w-zgodzie
  3. Choroba Chcę Więcej https://dziewczynysiespotykaja.pl/chce-wiecej/
  4. Szczęśliwa w relacjach – https://dziewczynysiespotykaja.pl/szczesliwa-w-relacjach-us/

DOŁĄCZ DO NASZYCH SPOTKAŃ ON-LINE

Wyjątkowa Kobieta – wtorki – zapisz się!
Praca, czy powołanie – środy – zapisz się
Od lęku do wolności – poniedziałki – zapisz się

Przewiń na górę