Jak zacząć czytać Biblię?

Nazywana Księgą ksiąg, przetłumaczona w całości lub części na ponad 3000 języków, rokrocznie bije rekordy sprzedaży na całym świecie. Być może i ciebie jej fenomen zaciekawił na tyle, że chcesz zacząć ją czytać. Jak się do tego zabrać?

Pismo Święte jest Słowem samego Boga. Wśród jej autorów byli królowie, wojownicy, rybacy, pasterze, urzędnicy imperiów, prorocy, lekarz. Pisali ją przez około 1300 lat, w trzech językach, pod różnymi szerokościami geograficznymi. Jednak dzięki natchnieniu Ducha Świętego powstało spójne dzieło – przesłanie o Bożej miłości dla każdego człowieka.

Jeśli chcesz poznać i zrozumieć Boga, sens i cel swojego życia, dowiedzieć sie, jak rozpocząć i rozwijać więź z Nim, nie znajdziesz lepszego źródła. Poniżej kilka wskazówek dla zaczynających przygodę z Pismem Świętym.

Co czytać?

Niewiele osób czyta Biblię w oryginale. Musimy raczej bazować na tłumaczeniach mądrzejszych od nas. Warto wybrać współczesne, np. Nowy Przekład Dynamiczny (https://biblianpd.pl/), wydany w formie papierowej, e- i audiobooka. Jego przystępność doceniają nie tylko przedstawiciele różnych kościołów i organizacji chrześcijańskich, ale i zwyczajni czytelnicy. Niestety trochę kosztuje i nie jest przetłumaczona w całości, choć pojawiają się co jakiś czas kolejne księgi. Za darmo można czytać różne tłumaczenia Pisma Świętego w Internecie, np. tutaj (http://biblia-online.pl/).

Od czego zacząć?

To może dziwne, ale lepiej nie od początku. Choć Biblia zawiera uniwersalne przesłanie, powstała w starożytności dla odmiennych odbiorców. Szczególnie dotyczy to Starego Testamentu, osadzonego w kulturze Bliskiego Wschodu, mocno różniącej sie od naszej. Łatwiej zrozumieć jego teksty, gdy najpierw przyjrzymy się historii, geografii, religiom, ówczesnej kulturze. Z tego powodu wiele osób zaczynających czytanie od Księgi Rodzaju, zniechęca się po kilku rozdziałach.

Warto rozpocząć czytanie Pisma Świętego od Nowego Testamentu, np. od Ewangelii wg św. Jana. Autorzy czasów Jezusa pisali do ludzi kultury greckiej i rzymskiej, z których wywodzi się cywilizacja europejska. Choć znajomość historii i kultury też się przyda, większość tekstu zrozumiemy znacznie lepiej niż ST.

Wyjątkowe pod względem zrozumienia są Psalmy. Stanowią zapis modlitw do Boga, chwalą Jego charakter, czyny, doceniają Jego dobroć, potęgę czy miłosierdzie. Można się z nich uczyć, jak rozmawiać z Bogiem, wyrażać zarówno podziw i wdzięczność wobec Niego, jak i prośby lub takie uczucia, jak gniew, smutek czy strach.

Kiedy czytać?

Bohaterowie biblijni spotykali się z Bogiem o najróżniejszych porach dnia i nocy. Bierzmy z nich wzór. Niektórzy wolą czytać rano, przed pracą, inni przed snem lub przy poobiedniej kawie. Jeśli to pomaga ci zachować regularność, ustal sobie stały czas w ciągu dnia. Ważne, żeby wybrać czas i miejsce, w których będziemy mogli się skupić, bo tekst biblijny wymaga więcej uwagi niż artykuł w popularnej gazecie czy wpis na Facebooku.

Jak czytać?

Trzeba odnaleźć swoje tempo. Jednym wystarczy kilka wersetów, inni mogą czytać jeden czy kilka rozdziałów dziennie. Jeśli mamy tylko chwilę, nie szkodzi, regularność jest ważniejsza niż ilość czasu.

Najlepiej, gdyby czytaniu towarzyszyło krótkie zagłębienie się w tekst i zastanowienie się nad jego znaczeniem dla nas. Możesz skorzystać z poniższych pytań:

1. Co stanowi główną myśl fragmentu? Co się w nim dzieje?
2. Co tekst mówi o Bogu? o człowieku? o mnie?
3. Czy znajduję w nim:
  • jakieś obietnice dla człowieka?
  • przykłady do naśladowania?
  • ostrzeżenia, które należy wziąć pod uwagę?
  • polecenia do wykonania?
  • jakieś grzechy, które należy wyznać lub których należy unikać?
  • tematy, których nie rozumiem? gdzie poszukam odpowiedzi?
4. Co chcę zrobić, zmienić w swoim życiu po przeczytaniu tego tekstu? Jak to zrobię i kiedy?

POBIERZ PLANY CZYTANIA BIBLII

Gotowe programy czytania Biblii na 4-5 tygodni znajdziesz tutaj:

Plan czytania Biblii w rok:

  1. https://ewangeliczna.pl/roczny-plan-czytania-biblii/ – PDF do pobrania
  2. http://biblia-online.pl/PlanCzytaniaBiblii/Warszawska

Plan czytania Biblii w 2 lata: link

Plan czytania Biblii z dziećmi: link

Mam nadzieję, że z pomocą tych wskazówek poznasz lepiej Pismo Święte, Jego Autora i znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań. Kolej na twój ruch – po prostu zacznij!

autor: Małgorzata Serkowska

Przewiń na górę